Niewiele osób wie, iż montaż domofonu i videodomofonu nie wymaga tworzenia nowej instalacji. Zazwyczaj istnieje możliwość wykorzystania obecnie posiadanych zasobów – łącznie z instalacją dzwonkową. Modernizacja systemu na bardziej funkcjonalny uwzględnia wymianę urządzeń, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wymianą okablowania. „Uwspółcześnione” systemy sprzyjają łatwej obsłudze za pośrednictwem specjalnych pilotów radiowych, zamków szyfrowych, czytników zbliżeniowych, a nawet… telefonów komórkowych.

Interkomy, urządzenia głośnomówiące, kolorowe videodomofony i klasyczne czarno-białe domofony – współczesne rozwiązania mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo zarówno firm i lokali usługowych jak i domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

Producenci domofonów i videodomofonów coraz częściej umożliwiają nam personalizację oferowanych przez siebie rozwiązań tj. dostosowanie ich wyglądu oraz funkcji bezpośrednio do naszych potrzeb i preferencji. Klasyczną słuchawkę można zastąpić wygodnym systemem głośnomówiącym (bez słuchawkowym), do którego użycie rąk będzie całkowicie zbędne, zaś nieestetyczny design klasycznych urządzeń przemianować na niemal całkowicie niewidoczne panele ścienne. Sam videodomofon może zostać zaopatrzony w różnego rodzaju kamerę, w tym całkowicie dyskretną opcję z ukrytym obiektywem bądź nieco bardziej widoczną z mini obiektywem i korektą kąta obserwacji.

Każdy system alarmowy – w podstawowej wersji – składa się z 5 elementów: centrali alarmowej, szyfratora, czujek, sygnalizatora alarmowego oraz dodatkowych przycisków napadowych. Centrala alarmowa sprzyja prostej obsłudze posiadanego przez nas rozwiązania. Szyfrator, zwany również manipulatorem pozwala nam zaprogramować system, a następnie zarządzać jego pracą. O włamaniu bądź jego próbie informuje nas sygnalizator alarmowy. Każde system alarmowy posiada co najmniej kilka sygnalizatorów, które umieszczane w różnych punktach domu, we właściwej chwili emitują sygnał dźwiękowy. Kluczowym elementem alarmu jest czujka wykrywająca ruch. Standardowe urządzenia wyposażone zostały w kilkadziesiąt czujek różnego rodzaju i o zróżnicowanej zasadzie działania.

Zakładanie alarmów w Kościerzynie

Chociaż montaż systemu alarmowego wydaje się prosty, kluczem do sukcesu w zakresie bezpieczeństwa wszystkich domowników jest przemyślana instalacja– uwzględniająca każdy możliwy scenariusz włamania.

Podstawowa rola domofonów i videodomofonów

Domofon i videodomofon spełniają podobną rolę – ograniczają dostęp osób niepożądanych do naszej nieruchomości. Ze względu na mnogość rozwiązań dostępnych na polskim rynku, jest to tani, a zarazem wygodny sposób na szybkie podniesienie bezpieczeństwa zarówno w firmie jak i w domu. Obecnie domofony zostają stopniowo wypierane przez urządzenia nieco bardziej zaawansowane technicznie, a zarazem technologicznie – nowoczesne videodomofony.

Jeszcze doniedawna system alarmowy w domu jednorodzinnym postrzegany był jako dobro luksusowe – dostępne wyłącznie dla najbogatszej części naszego społeczeństwa. Mnogość rozwiąząń na rynku sprawiła, że obecnie może pozwolić sobie na nie każdy – bez wyjątku. Dobre, wysokojakościowe zabezpieczenie nieruchomości przekłada się na komfort psychiczny domowników. System alarmowy doskonale łączy się z innymi instalacjami elektrycznymi np. monitoringiem (szczególnie wskazany, gdy nasze miejsce zamieszkania jest jednocześnie naszym miejscem pracy), domofonem lub nieco bardziej nowoczesnym videodomofonem, a także odpowiednio dobranymi, solidnymi zamkami, oknami i roletami przeciwwłamaniowymi. Statystyki dowodzą, że to właśnie system alarmowy jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w zakresie zabezpieczenia domu przed ewentualnym włamaniem i kradzieżą.