Dobór oświetlenia zależny jest od indywidualnych preferencji każdego z nas. Nie bez powodu jednak w Internecie znajdziemy wiele poradników, które w mniejszym bądź większym stopniu omawiają wskazaną kwestię. Nie sposób jest wspomnieć o świetle w każdym domowym pomieszczeniu. Skupmy się zatem na najważniejszym– pokoju dziennym, zwanym również salonem.

Najważniejsze pytanie w zakresie montażu oświetlenia brzmi: „kiedy?” Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych rozwiązań. Ich mnogość sprawia, że każdy z nas bez wątpienia znajdzie coś odpowiedniego do swojego salonu. Kluczową kwestią jest jednak czas… W utopijnej rzeczywistości projekt oświetlenia powstaje jeszcze przed wizytą w urzędzie celem zdobycia pozwolenia na budowę. W realnym świecie natomiast o wyborze elektryka myśli się dopiero przy wprowadzaniu ścian nośnych. Wiele osób zabiera się za projekt instalacji elektrycznej nie posiadając jeszcze planu zagospodarowania pomieszczenia. Niestety, już na etapie budowy fundamentów domu powinniśmy wiedzieć jakie meble i dodatki staną w naszym salonie. Tylko dokładnie sporządzony, funkcjonalny układ pomieszczenia pozwoli nam rozrysować instalację elektryczną i dobrać idealne oświetlenie.

Decydując się na samodzielną budowę domu, warto pomyśleć o układzie pomieszczeń jeszcze w chwili oczekiwania na pozwolenie na budowę. Zanim zatrudnimy elektryka, ostateczna wersja instalacji elektrycznej winna znajdować się już w naszej teczce z dokumentami. Jeżeli kwestia ta całkowicie wyleciała nam z głowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się za projekt przed położeniem gładzi – później ewentualne zmiany mogą wiązać się ze sporymi kosztami. Co w sytuacji, gdy tylko remontujemy pomieszczenie? O wyglądzie wymarzonego salonu warto pomyśleć zawczasu… Jeżeli czekają nas tylko tzn. „zmiany kosmetyczne”, o projekcie układu funkcjonalnego wraz z elektryką należy pomyśleć przed przystąpieniem do pracy.