Montaż instalacji telewizyjnej nie sprowadza się wyłącznie do zakupu odpowiedniego sprzętu. Na jakość odbioru duży wpływ mają: odpowiedni talerz, dekoder, miejsce instalacji, a także dobór wysokiej klasy urządzenia. Początkowo skupmy się na najmniej docenianym elemencie zestawu – talerzu. Chociaż samodzielna instalacja talerza anteny satelitarnej wydaje się prosta i przyjemna, brak doświadczenia w tym zakresie może skutkować znaczącym obniżeniem się jakości odbioru, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem urządzenia. Na szczęście, nie straszne nam żadne kompleksowe instalacje elektryczne w Kościerzynie!

Podstawowy zestaw telewizji satelitarnej składa się z następujących elementów: anteny satelitarnej wraz z dopasowanymi doń łącznikami, kabla koncentrycznego oraz odbiornika telewizji satelitarnej bądź dekodera. Wybór odpowiedniego talerza pozwoli uniknąć nam konieczności ponoszenia stosunkowo wysokich kosztów w przyszłości. Wszak to antena oraz odbiornik warunkują nam satysfakcjonujący odbiór programów telewizyjnych. Na jakie kwestie należy zatem zwrócić uwagę jeszcze przed samym zakupem?

Najważniejszymi parametrami każdej anteny satelitarnej są: liczba konwerterów LNB (Low Noise Block) oraz ilość obsługiwanych wyjść. Rolą konwertera jest przetwarzanie sygnału emitowanego przez satelitę na sygnał odbierany przez posiadane przez nas urządzenie – tuner. Dostawcy telewizji satelitarnej bazują na wielu satelitach. Na rynku znajdziemy zatem zarówno podstawowe rozwiązania – anteny z podwójnym konwerterem LNB, a także nieco bardziej zaawansowane technicznie i technologicznie urządzenia – modele z pięcioma konwerterami LNB oraz czterema wyjściami. Pojedynczy element odbiera sygnał z uściślonej pozycji orbitalnej. Aby cieszyć się wszystkimi kanałami dostarczanymi przez wybranego usługodawcę, niezbędne jest posiadanie wielu konwerterów LNB. Ilość wejść natomiast przekłada się na ilość odbiorników sygnału, które możemy podłączyć do talerza. To natomiast warunkuje jak z wielu telewizorów będziemy mogli korzystać w tym samym czasie, przy uwzględnieniu różnych programów.